blog-background-1920px

G3-500 posouvá výkon technologie G3-PLC ještě výše

28. srpna 2018 10:12:11 SELČ

Artboard 3-100Komunikační technologie G3-PLC je známá rychlou a spolehlivou komunikací v prostředí inteligentních sítí. Při využití frekvenčního pásma G3-500 pro komunikaci v oblasti inteligentního měření poskytuje tato snadno vybudovatelná technologie vynikající spolehlivost. Tato skutečnost byla ověřena několika provozními zkouškami u zákazníků Landis+Gyr.

G3-PLC umožňuje rychlý a nákladově příznivý přenos dat přes stávající silová vedení. Tato technologie je vysoce odolná vůči rušení a automaticky se přizpůsobuje změnám podmínek sítě, díky čemuž je velmi stabilní a spolehlivá. V současnosti jsou v celé Evropě přenášeny přes elektrické sítě s využitím technologie G3-PLC značné objemy dat, a tato technologie hraje důležitou roli i v rámci komunikačního portfolia společnosti Landis+Gyr.


Ve většině případů využívá dnes technologie G3-PLC pro přenos dat standardizované nízkofrekvenční pásmo CENELEC A (do 95 kHz). Toto pásmo je vyhrazeno pro aplikace určené pro monitorování a ovládání nízkonapěťové distribuční sítě včetně využití energie připojených zařízení a objektů. V průběhu uplynulých dvou let využíval Landis+Gyr také takzvané pásmo G3-500 – někdy také označované jako pásmo FCC – vyšší frekvenční pásmo G3 (150-500kHz), a to při několika provozních zkouškách u zákazníků v regionu EMEA.

Tyto zkoušky naznačují, že dalším krokem vývoje PLC komunikace bude zahájení využívání frekvenčního pásma G3-500 pro inteligentní měření.

Vysoce tolerantní, spolehlivé a rychlé frekvenční pásmo

Provozní zkoušky Landis+Gyr s technologií G3-500 ukázaly pozoruhodné výsledky naznačující, že G3-500 posouvá komunikační výkon v porovnání s pásmem CENELEC A ještě výše. To jsou vynikající zprávy pro energetické společnosti, které si přejí využívat technologii G3-PLC, ale zároveň mohou mít obavy z možných komplikací souvisejících s rušením v důsledku budoucího rozšiřování zařízení využívajících spínané zdroje: ve frekvenčním pásmu G3-500 je méně rušení a vyšší útlum než v pásmu CENELEC A.

Výhodou frekvenčního pásma G3-500 v porovnání s pásmem CENELEC A je lepší propustnost dat vedoucí k mimořádně efektivnímu a rychlému předávání dat inteligentního měření.

Lepší propustnost dat je výsledkem vyššího počtu frekvenčních kanálů v G3-500, který je oproti pásmu CENELEC A dvojnásobný, tedy 72 namísto 36. Navíc je v G3-500 lepší i optimalizace skupin kanálů: namísto skupin po šesti kanálech jako v pásmu CENELEC A jsou u G3-500 v každé z frekvenčních skupin pouze 3 frekvenční kanály. Teoretickým výsledkem těchto skutečností je zvýšení propustnosti dat, které může znamenat více než 5 násobnou rychlost.  A praxe tuto teorii potvrzuje, protože v provozních zkouškách společnosti Landis+Gyr bylo dosaženo odpovídajících výsledků.


Pozoruhodnou výhodou pásma G3-500 je jeho tolerance vůči úzkopásmovému šumu. Tato vysoká tolerance v pásmu G3-500 je výsledkem jeho rozsáhlejší tónové mapy, a toto pásmo se tak stává mimořádně spolehlivým pro přenos dat inteligentního měření. Navíc je v pásmu G3-500 vyšší impedance při odesílání, a z tohoto důvodu je k dispozici delší interval pro přenos dat. V praxi to znamená, že pro rychlejší a spolehlivější komunikaci mezi systémem inteligentního měření a měřičem je třeba méně opakovacích zařízení.

Výsledky hovoří samy za sebe

Společnost Landis+Gyr provedla několik provozních zkoušek u svých zákazníků v regionu EMEA s využitím pásma G3-500. Jedním z vynikajících příkladů výhod pásma G3-500 je provozní zkouška ve Švédsku, kde byla oblast náročná pro pásmo G3-PLC CENELEC A dálkově přesměrována na G3-500. Oblast se vyznačovala dlouhými kabely mezi transformátorem a kabelovými boxy, a síť tak trpěla vysokým útlumem způsobovaným přítomností různých vodičů. Inteligentní měřiče byly navíc umístěny uvnitř budov, což způsobovalo další útlum. Při použití pásma CENELEC A v této oblasti byla úspěšnost pro přenos dat inteligentního měření 90 – 95%. Ovšem po přepnutí na pásmo G3-500 se úspěšnost zvýšila na 99,9 – 100%. Další provozní zkoušky společnosti Landis+Gyr ukázaly podobné výsledky. Úspěšnost při použití G3-500 v rámci různých projektů se pohybovala od 99,7 do 100% a v některých skutečně náročných případech došlo po přepnutí na G3-500 ke zvýšení úspěšnosti dokonce z 25 na 100%.

 

G3-PLC_FCC_logo

I při podrobném přezkoumání číselných hodnot a technických detailů provozních zkoušek je výkon v pásmu G3-500 přímo vynikající. Například obousměrné zpoždění (Round Trip Time, RTT), které má vliv na propustnost dat, bylo 10 krát kratší v porovnání s pásmem CENELEC A. Odpovídajícím způsobem se při použití pásma G3-500 prodloužila doba nečinnosti (IDLE time) koncentrátoru: jak ukázala jedna z provozních zkoušek Landis+Gyr, doba potřebná pro komunikaci a odečet měřiče byla podstatně kratší než s pásmem CENELEC A, přičemž doba nečinnosti se prodloužila z 11,8 na 70,7%. Tyto účinky přirozeně ovlivňují rychlost odečtu měřiče, ale také například průběh aktualizací programového vybavení, které je možné provádět rychleji.

 

Aspekty používání pásma G3-500

Přechod na pásmo G3-500 je velmi snadný a jednoduchý, protože při použití systému Landis+Gyr Gridstream AIM a jeho pokročilé funkcionality lze provést změnu frekvence i dálkově. 

Podobně jako u každé komunikační technologie je při uvažování o možnostech použití frekvenčního pásma G3-500 samozřejmě třeba vzít v úvahu různé skutečnosti. V některých zemích mohou závazné předpisy použití pásma G3-500 omezovat.

Výsledky použití pásma G3-500 ukazují, že technologie G3-PLC je robustní příležitostí pro inteligentní měření i v budoucnosti. Když energetické společnosti rozhodují o komunikační technologii pro své řešení inteligentního měření, měly by brát v úvahu TCO (celkové náklady během celé životnosti), strategii implementace i budoucí cesty vývoje. Jako společnost Landis+Gyr velmi rádi energetickým společnostem při tomto rozhodování pomůžeme, ať už se jedná o G3-PLC, NB-IoT nebo RF Mesh.

Are you interested in communication technologies in Smart Metering?

Contact us for more information

Spojte se s námi

Posts by Topic

see all

Recent Articles

Popular Articles