blog-background-1920px

Měření jako služba (MaaS) se ve Finsku těší stále větší oblibě

2. března 2021 10:16:17 SEČ

AdobeStock_268786932Pokud jde o digitalizaci v sektoru energetiky, je Finsko bezesporu jednou z nejvyspělejších zemí v Evropě. Jeho územím se proplétá na 250 000 km nízkonapěťových sítí a je zde rozmístěno přes 3,7 milionu měřicích bodů. Finsko je v oblasti chytrého měření spotřeby energie evropským veteránem a současně hráčem stanovujícím trendy v přijímání modelu „měření jako služba“ (MaaS).

Finské domácnosti celá léta dostávají vyúčtování elektřiny vystavené na základě skutečné spotřeby, která se měří každou hodinu. Tato data jsou kdykoli dostupná přes online portály pro vykazování spotřeby energie. V případě, že se zákazník rozhodne přestěhovat, může svůj dům či byt opustit bez toho, aby nejprve musel přijít pracovník dodavatele odečíst spotřebu energie: dodavatel elektřiny totiž může hodnoty elektroměru zjistit na dálku a stejným způsobem také přípojku odpojit. Toto je standard již od roku 2014, kdy vstoupilo v platnost celostátní nařízení, na jehož základě bylo téměř 3,7 milionu měřicích bodů vybaveno chytrými technologiemi.

Aktuálně se země připravuje na druhou vlnu chytrých měřičů. Nové vládní nařízení stanovuje poměrně ambiciózní cíle v podobě zavedení ještě pokročilejších energetických systémů. Uveďme alespoň jeden z příkladů: Nové měřiče budou muset být schopny zaznamenávat spotřebu energie každých 15 minut namísto hodinových intervalů a všechna shromážděná data budou přístupná v celonárodním centralizovaném systému pro výměnu informací. Nedílnou součástí chytrých přenosových soustav budou zařízení v místech odběru energie (tzv. na okraji sítě), která budou plnit nejen funkci elektroměrů, ale také inteligentních koncových bodů schopných řídit pokročilá měření kvality napájení a automatizované kontroly.

Vývoj postupuje směrem k decentralizaci výroby energie a zvyšování počtu obnovitelných zdrojů energie zapojených do přenosové soustavy. Stranou pozornosti kromě dalších faktorů nesmí zůstat ani stoupající využívání bateriových úložišť a rostoucí potřeba místního nabíjení elektromobilů.

Za chytrým měřením stojí chytrý vývoj

Kapitola chytrého měření se ve Finsku začala psát krátce po roce 2010. Už tou dobou řada provozovatelů veřejných služeb učinila pevná strategická rozhodnutí: Místo toho, aby se snažili vybudovat interní týmy technických expertů a zajistit prostředky pro správu pokročilé měřicí infrastruktury z vlastních zdrojů, delegovali každodenní provozní záležitosti na externí smluvní partnery. Díky tomu získali prostor a zdroje na to, aby se mohli zaměřit na klíčové aspekty své činnosti – využití dat ke zlepšení služeb zákazníkům a údržbu a rozvoj soustavy. Došlo také ke značné úspoře nákladů v důsledku zachování specializovaných expertních dovedností pro interní účely a udržení aktualizované a zabezpečené infrastruktury IT. Toto rozhodnutí se ukázalo jako velmi moudré.

Společnost Landis+Gyr nabízí měření jako službu již od roku 2014 a jen ve Finsku ji poskytuje více než 30 provozovatelům přenosových soustav. V současné době se každý den odečítá přes 40 milionů hodnot z více než 1,5 milionu chytrých zařízení společnosti Landis+Gyr a dalších výrobců měřičů. Po zpracování pak společnost Landis+Gyr předává data do systémů svých zákazníků. Každý den z informačních systémů zákazníků provozovatelů přenosových soustav přichází na 700 žádostí o připojení nebo odpojení elektřiny, které se automaticky řeší jako služba. Další výhodou je, že zákazníci dostávají informace o kvalitě napájení a důležitých událostech přímo. Řada zákazníků si navíc do systémů nechala integrovat automatizované alarmy, které je okamžitě upozorní na případné problémy.

Tým servisních profesionálů ze společnosti Landis+Gyr vám garantuje nejen dodávku dat z měření v rámci dohodnuté úrovně služeb (SLA), ale také nepřetržitě monitoruje a spravuje pokročilou infrastrukturu měření (AMI) a potřebnou IT infrastrukturu fungující na pozadí. Tím zajišťuje potřebný výkon aplikací i hardwaru, zabezpečení dat, kontinuitu provozu a rychlé zotavení v případě výpadku. Tým také může sledovat, co se děje v terénu. V případě problémů se zařízením nebo komunikací pak provozovatel přenosové soustavy obdrží ve svém systému pracovní objednávku – případně lze tuto objednávku zaslat rovnou servisnímu partnerovi preferovanému zákazníkem. Na základě mnohaletých zkušeností a spolupráce s řadou partnerů pečlivě zvažujeme a optimalizujeme veškeré procesy a záložní plány.

Pro zákazníky, kteří se rozhodnou přejít na měření jako službu (MaaS), tak má společnost Landis+Gyr připraveny prověřené procesy i důkladně propracované provozní schéma. Zárukou vašeho bezproblémového rozjezdu i následného provozu je profesionální nastavení, integrace a v případě potřeby také migrace zákaznického prostředí.

Graphics_MaaS_CZ_NEW

Poptávka po službách stoupá


Rostoucí trend využívání MaaS si drží své tempo: Nedávno se společností Landis+Gyr podepsalo smlouvy na měření jako službu několik dalších finských provozovatelů veřejných služeb. Jedním z nich je společnost Vimpelin Voima, provozovatel přenosové soustavy se 2 000 zákazníky na finském venkově:
„Pro provozovatele naší velikosti představuje měření jako služba zjevně ten nejspolehlivější a cenově nejvýhodnější způsob využívání pokročilé infrastruktury měření (AMI). Společnost Landis+Gyr nám nabízí výhody v podobě ceny podle rozsahu a odborných znalostí, kterých bychom sami nedosáhli. Nyní můžeme také věnovat větší pozornost plánování budoucího rozvoje a využívání příchozích dat, protože nemusíme vynakládat personální zdroje na každodenní operace související s AMI,“ uvádí Janne Kangasaho, výkonný ředitel společnosti Vimpelin Voima Oy.

image-png-Mar-02-2021-09-07-34-57-AM

Zatímco se společnost Landis+Gyr stará o využívání pečlivě naplánovaných procesů a aplikaci nejlepších postupů zakomponovaných do nabídky služeb společnosti Vimpelin Voima, samotná společnost se může nerušeně soustředit na rozvoj nových služeb s přidanou hodnotou. V současné době je jasně patrná poptávka po službách založených na využívání a analyzování dat.

„Díky tomu, že spolupracujeme s několika špičkovými zákazníky, získáváme cenný vhled do světa provozovatelů přenosových soustav. Známe jejich každodenní provoz i problémy – a na oplátku jsou naše procesy a funkce plně transparentní pro ně. Toto vzájemné porozumění a ‚sdílená realita‘ vytvářejí jedinečnou platformu pro společné inovace a nové služby pro naše zákazníky,“ vysvětluje Thomas Lenze, ředitel sekce služeb pro správu produktů ze společnosti Landis+Gyr.

Spojte se s námi

Posts by Topic

see all

Recent Articles

Popular Articles