blog-background-1920px

Největší instalace akumulačního systému pro skladování energie ve Skandinávii

28. ledna 2016 11:25:45 SEČ

Helen_Suvilahti2015.jpgSpolečnosti Landis+Gyr a Toshiba dodají největší systém pro skladování energie svého druhu v Skandinávských zemích. Helen Ltd, přední energetická společnost ve Finsku, bude ve svém pilotním projektu využívat akumulační systém pro skladování energie (BESS Battery Energy Storage System) o výkonu 1,2 MW společnosti Toshiba, testovat jeho možnosti v prostředí smart grids a  navrhovat nové obchodní modely.

Dceřiná společnost Helen Electricity Network a finský provozovatel sítě Fingrid budou v průběhu projektu analyzovat potenciální příležitosti, které vysokokapacitní systém nabízí. Hlavní cíl projektu jsou dva. Prvním je analyzovat a testovat časovou optimalizaci nabíjení a vybíjení elektrické energie v síti energetiky. Druhým cílem je prověřit možnosti fakturace a obchodních modelů, které by využívaly ukládání energie. Systém BESS bude instalován nedaleko fotovoltaické elektrárny Suvilahti v helsinském okresu Kalasatama, jako součást projektu smart community společnosti Helen. Do komerčního provozu má být uveden v květnu 2016.

Download Case Study

Výběr dodavatele baterií probíhal formou intenzivního výběrového řízení. Společnost Helen se nakonec rozhodla pro systém Toshiba od společnosti Landis+Gyr, protože vybrané baterie nabízejí osvědčenou technologii a příznivý poměr cena výkon. Dalším důležitým kritériem byla schopnost rychlého nabíjení a vybíjení a dlouhá životnost bateriových modulů. Zaměřením projektu není jen testování technologie skladování energie, ale zejména její aplikace v prostředí smart grids.

Systém BESS zlepšuje stabilitu sítě

Integrace energie distribuované z obnovitelných zdrojů do stávajících distribučních sítí představuje technickou výzvu. Tradiční architektura elektrických distribučních sítí je navržena a provozována tak, aby zajistila tok energie ze sítí VN do NN sítí. Připojení a provoz velkého počtu obnovitelných zdrojů a budování distribuovaného modelu energetiky však narušuje stabilitu sítí a pro její zachování v dynamickém prostředí je nutné využívat nové nástroje řízení. Systém BESS v mnoha případech řešení těchto otázek umožňuje.

Systém má výkon 1,2 MW a kapacitu 677 kWh. Kromě akumulačního systému, který se skládá z více než 13 000 Li-ion článků SCiB™, zahrnuje dodávka také řídicí systém Master Control System, dva střídače a transformátor. Společnost Toshiba Corp., Japan dodá bateriové moduly a společnosti Toshiba Transmission & Distribution Systems v Itálii, kde sídlí evropské kompetenční centrum skupiny Toshiba pro akumulaci energie a systémy Smart Grids, která následně zajistí kompletní dodávku systému.

Spojte se s námi

Posts by Topic

see all

Recent Articles

Popular Articles