blog-background.png

Osvětlující úspory energie v Praze

Johannes Hackstette
By Johannes Hackstette - 1. ledna 1970 1:00:00 CET

ThinkstockPhotos-503762486_kleinPředstavte si – v 19:30 se najednou rozsvítí městské budovy postavené v 10. století. O tři minuty později se rozsvítí všechny budovy pocházející z 11. století, a podobně dále až po osvětlení těch nejmodernějších, vše v rámci celoměstské světelné show, jedno století po druhém. Od konce minulého roku se tato představa stala v českém hlavním městě Praze skutečností – a ta se opírá o technologii Landis+Gyr.

Společnost Landis+Gyr úspěšně spolupracuje s elektrickým podnikem českého hlavního města PRE a.s. na osvětlování ulic, přechodů pro chodce a historické architektury města neobvyklým způsobem. Při tom všem se ještě daří dosahovat energetických úspor a vysoké technické účinnosti. Vyspělé řízení osvětlení umožňuje Smart Grid Terminal S650 značky Landis+Gyr. Spravuje inteligentní síť s 1.500 provozních bodů. Instalace tohoto systému byla dokončena za pouhých devět měsíců a je založena na rozšířené verzi systému „Gridstream Converge“ se specifickými ovladači a funkcemi vyvinutými zvlášť pro daný projekt včetně vytvoření střediska pro sběr dat a dispečerského střediska.  Mezi jinými výhodami umožňuje toto zákaznické řešení rozsvěcení a zhasínání světel podle astronomických hodin. Pro případ VIP návštěv některého konkrétního zajímavého místa umožňuje nový systém řízení osvětlení dálkově ze servisního střediska, takže není třeba vysílat na místo techniky.

Účinnost a spolehlivost veřejného uličního osvětlení

Díky aplikaci s rozšířením na uliční osvětlení a přechody pro chodce umožňuje nová síť každodenní monitorování využití a zároveň dálkové ovládání spotřeby energie, a navíc také optimalizované rozsvěcení a zhasínání uličních světel. Zajišťuje také rychlé zjišťování neočekávaných poklesů spotřeby energie. Dojde-li k náhlému výpadku v jednom nebo více provozních bodů, do dispečerského střediska je odeslána SMS pro dálkové vyřešení závady ještě předtím, než ji oznámí zákazníci.

„Byli jsme velmi potěšeni žádostí PRE o modernizaci infrastruktury monitorování a řízení uličního osvětlení v Praze. Tento projekt vyžadoval podstatné přizpůsobení stávajících technologií pro konkrétní potřeby a průkopnické použití některých funkcionalit našeho terminálu pro inteligentní síť Smart Grid Terminal S650, a navíc také rozšíření funkcionality na straně našeho softwaru Converge. Jsme hrdí na to, že se nám tímto inovačním přístupem podařilo našeho zákazníka uspokojit.“

Jaroslav Hendrych, generální ředitel společnosti Landis+Gyr Česká republika

Recent Articles

Popular Articles