blog-background-1920px

Úspory jako hlavní benefit aneb tok energií pod kontrolou

29. března 2017 12:23:17 SELČ

Anotace:            

  • Synergie úloh regulace a monitoringu dodávky energií dle sjednaných odběrových diagramů s dálkovými odečty spotřeby energií koncových zákazníků.
  • Bilance toků energií od nákupu po spotřebu.
  • Řízení a monitoring dodávky primární energie dle sjednaných odběrových diagramů.
  • Monitoring výroby sekundární energie a její distribuce - ztráty v distribuci, vlastní spotřeba zdrojů tepla.
  • Automatizovaný dálkový odečet spotřeby zákazníků.

              smart grid2.jpg V předchozích článcích jsme vás seznámili s novými moduly WZU-52 pro korporátní kombinovaný měřič tepla a chladu T550 Ultraheat© a novou datovou službou GDATA.

              Tuto službu, stejně jako webový portál e-PointWEB, provozuje společnost Landis+Gyr ve spojení s nadnárodním poskytovatelem datových služeb využívajících sítě GSM a v podstatě tak zastřešuje celý měřicí řetězec (měřicí přístroj, komunikační modul, datová cesta a datová centrála) na tradičně komplexní řešení s jednotným servisem – tzv. One house service.

Co je a co nabízí webový portál e-PointWEB  ve spojení s datovou službou GDATA ?

Je datovou centrálou sdružující komunikační, archivační a prezentační funkce nad zákaznickými daty.

K prohlížení zákaznických dat z měřičů spotřeb (nejen měřičů tepla a chladu), která mohou být bezpečně přenesena a uložena na serverech společnosti Landis+Gyr, stačí k využití možností portálu e-PointWEB běžný internetový prohlížeč.

Po ověření certifikovaného přístupu do vyhrazeného datového úložiště má zákazník k dispozici velmi přehledný nástroj, e-PointWEB, pro zobrazení nejen fakturačních dat včetně zachycených maxim teplot, výkonu, průtoku a ¼ hod. energie s časovou značkou, ale i dalších dat, která byla pořízena dle individuálních potřeb.

Kumulativní registry energií a průtoků v nastavitelných časových řezech a aktuální hodnoty teplot, průtoku, výkonu v čase odečtu měřidla lze zobrazovat ve vybraném časovém období v grafické nebo tabulkové formě s možností datového exportu.

Podpora vícejazyčného zobrazení, přepočet jednotek MW/GJ, odečtové kurzory, intuitivní ovládání grafického zobrazení dat a účinná podpora organizace měřidel do skupin dle zvyklostí zákazníka umožňují velmi snadnou práci s daty nejen pro fakturační, ale i pro servisní úlohy.

Robustně vystavěný portál e-PointWEB je neustále inovován řadou zákaznických požadavků a je k dispozici mnoho nových, velmi sofistikovaných pohledů nejen na data z měřidel tepla a chladu, ale i dalších energií. Zákazník si data může organizovat např. dle lokalit, jednotlivých zdrojů, či dalších skupin – např. primární, bilanční, fakturační a podružná měření a odlišovat tak pořízená data dle svých zvyklostí.

Sofistikované možnosti třídění, organizace a kategorizace dat nejsou samoúčelné, data lze poté snadno a účinně filtrovat a připravovat tak do skupin k následné souhrnné vizualizaci či hromadnému exportu.

Podpora zákaznicky požadovaných formátů exportu dat pro návazné informační a fakturační systémy je samozřejmostí.

Je pro dodavatele poskytujícího služby ve výrobě a dodávce energií zajímavá celková bilance energií? 

S využitím dat z regulátorů sjednaných odběrových diagramů platformy e-PointENERGY (dostupné jsou regulátory denní spotřeby zemního plynu dle rezervované kapacity, ¼ hod. maxima činného výkonu elektrické energie a nově i regulátory dodávky tepla dle ¼ hod. maxima) lze docílit velmi ekonomické synergie s dálkovými odečty koncových odběratelů a zajistit tak úplnou bilanci toku energie teplárenské společnosti.2017-03-29 12_15_22-ICG_Heat_Sol_Newsletter_1_2017_CZ_final.docx [Read-Only] [Compatibility Mode] - vdvdvd .png

2017-03-29 12_15_47-ICG_Heat_Sol_Newsletter_1_2017_CZ_final.docx [Read-Only] [Compatibility Mode] - dsadsdsdzrtšč.pngOd nákupu primární energie (např. zemního plynu), přes výrobu tepla včetně vlastní spotřeby (kotelny, kogenerační jednotky), distribuční rozvody včetně stanovení ztrát, až po odečty patních měřidel koncových zákazníků k cílové fakturaci.

K vizualizaci dat z regulátorů sjednaných odběrových diagramů e-PointENERGY je využívána také služba e-PointWEB, a zde právě nastává deklarovaná synergie s úlohou dálkových odečtů z fakturačních měřičů energií.

Data se z obou systémů cíleně sbíhají v jednotném úložišti a umožňují tak současně zpracovávat údaje o tocích energií od nákupu primární komodity po prodej vyrobené a dodané energie.

Jak lze také data velmi zajímavě zákazníkům zobrazit a přiblížit se tak běžným vizualizačním nástrojům pro velké průmyslové komplexy či výrobny, je patrné na dalším obrázku s tzv. SCADA vizualizací na portálu e-PointWEB :fdsfdsfsdfdztzujřžkj.jpg

Vertikální organizace měřičů spotřeb respektuje tok energie od nákupu po výrobu, distribuci a prodej. Horní okno je určené pro bilanční výpočty a stanovování vlastní spotřeby či distribučních ztrát. Další z rozšiřujících funkcí umožnuje vytváření virtuálních měřičů, které vznikají dopočtem na místě, kde měřič nasazený není, ale z okolních měřičů lze spotřebu spočíst (čárkovaně ohraničený měřič ZP2-ZP4).

Spojte se s námi

Posts by Topic

see all

Recent Articles

Popular Articles