blog-background-1920px

Širokopásmové připojení pro energetiku - připojení chytrých měřičů do domácí sítě pomocí optického vlákna

22. června 2021 17:13:02 SELČ

AdobeStock_165294354Vzhledem k tomu, že domy, kanceláře a města jsou chytřejší, poptávka po energii, automatizaci a šířce pásma po celé síti roste raketovým tempem. Přesto příliš mnoho občanů nemá přístup k dostupnému a spolehlivému širokopásmovému připojení například v oblastech, kde tradiční telekomunikační společnosti takové připojení z ekonomických důvodů neposkytují. V době, kdy tolik lidí kvůli pandemii pracuje a učí se z domova, to může být obzvláště problematické.


Širokopásmové připojení 


Optická vlákna instalovaná podél elektrických vedení mohou hrát při řešení tohoto problému důležitou roli. Takové iniciativy jsou již u mnoha energetických společností v plném proudu v rámci jejich programů modernizace sítě. Kromě podpory hospodářského rozvoje, sociální rovnosti a vzdělávacích příležitostí pro občany bude širokopásmové připojení stále důležitější, protože naše domy, kanceláře a města budou chytřejší a propojenější. S náporem měřicích dat ze zařízení IoT a SMART nebudou energetické firmy výjimkou z těchto potřeb rychlosti a šířky pásma, ať už jsou ve vlastnictví investorů, veřejné, nebo spravované družstvy ve venkovských, příměstských nebo městských oblastech. 

Vyhlídka na oboustranně výhodnou situaci 


Když energetické firmy vytvářejí celostátní systémy, které umožňují poskytovatelům internetových služeb připojit zákazníky širokopásmového připojení s nedostatečným provozem, jedná se o výhodné partnerství pro: 

  • distributory elektřiny, kteří se snaží modernizovat svou infrastrukturu pro použití v projektech chytrých měst a dobu IoT  
  • Poskytovatele internetu, kteří zjišťují, že rozjezd optických vláken ve venkovských a méně obydlených oblastech je příliš drahý.  
  • Zákazníky, kteří dříve dostávali horší službu  

Energetické firmy proto hrají jedinečnou úlohu při připojení spotřebitelů k širokopásmovému připojení, zejména v těch oblastech, kde se zavedený telekomunikační operátor domnívá, že by se jeho investice v dané oblasti nevyplatily. To zahrnuje jak venkovské komunity, tak obce, které se snaží zajistit, aby jejich občané — zejména během této pandemie — dostávali stejnou úroveň internetových služeb jako jejich sousedé v příměstských a městských oblastech. 

Jak se dostat ke konektivitě poslední fáze 


Ne každý dům, kancelář nebo budova může být snadno a levně připojena do optické sítě FttH. V závislosti na oblasti realizace, typu budovy a dalších faktorech není možné připojit každou domácnost optickým vláknem. Ale hybridní přístup by ten problém mohl vyřešit. S referenční architekturou, která kombinuje technologii G3-PLC s koncovými body FTTH, by bylo možné, aby energetické společnosti připojily i ty nejnepřístupnější oblasti k energetické širokopásmové síti. To je přesně to, co pilotní program EWB v Bernu realizoval.  

Úspěšný pilotní projekt 


Ve spolupráci se společností Landis+Gyr, dokončila švýcarská společnost Energie Wasser Bern (EWB) úspěšně pilotní projekt širokopásmového nástroje do poslední fáze. Počínaje 4,5 tisíci měřicími body zavedly společně EWB a Landis + Gyr chytré měřicí řešení prostřednictvím Bernské optické sítě. Společnost EWB nyní využívá dosah a přenosovou rychlost své vlastní vysoce výkonné sítě ke shromažďování údajů o spotřebitelích a dokončila první krok směrem k zavedení potenciálně celostátního projektu chytrých měřičů. 

Díky referenční architektuře FTTH společnosti Landis+Gyr, kombinaci chytrého elektroměru E450 a nového datového koncentrátoru DC250, dokázala společnost EWB využít řadu G3-PLC k získání širokopásmového připojení na poslední míli a využít vysoce výkonné optické sítě, jako je vysoká rychlost přenosu dat a vysoká spolehlivost. V EWB každý chytrý datový koncentrátor DC250 shromažďuje naměřená data z 50 chytrých měřičů E450 prostřednictvím G3-PLC a bezpečně je dodává do systému zpracování dat EWB v šířce pásma 90 KB/s. 

Některé klíčové výhody dosažené díky tomuto integrovanému systému pro chytré měření v optické síti byly: 

  • IPv6 FttH referenční architektura pro širokopásmové sítě IP včetně zabezpečení dat E2E, která je v souladu se švýcarskými bezpečnostními pokyny. 
  • Flexibilita a nákladová efektivita díky konvergenci referenční architektury PLC G3 a FttH G3 PLC 
  • Další možnosti širokopásmové sítě pro IoT a aplikace spojené s chytrou domácností. 
  • Vynikající přístupnost k chytrým měřičům zajišťuje minimální úsilí při čištění sítě PLC. 
  • Jednoduchá, levná instalace měřiče s atraktivním poměrem cena-výkon 

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak můžete využít chytré sítě a širokopásmové sítě pro připojené chytré domy v éře IoT, kanceláře a města, podívejte se na případovou studii EWB nebo se nám ozvěte.

Spojte se s námi

Posts by Topic

see all

Recent Articles

Popular Articles