blog-background-1920px

Držet krok s vývojem komunikací v inteligentních sítích

25. dubna 2022 10:44:36 SELČ

smart grid communcations
Komunikace je klíčovou komponentou veškerých inteligentních sítí nebo pokročilé infrastruktury pro měření (AMI). V závislosti na využití, zeměpisné poloze, venkovských/městských oblastech nebo na stávající infrastruktuře může provozovatel sítě zvolit komunikaci po silovém vedení (PLC), RF síť nebo mobilní komunikaci. Jak mohou vzhledem k rostoucí rozmanitosti a aktivitě spotřebitelů, která nyní zahrnuje nabíjení elektromobilů, obnovitelné zdroje energie a další, provozovatelé rozvodných sítí zajistit pokrytí všech těchto segmentů, aniž by došlo k narušení jejich infrastruktury pro měření? 

Rozvíjející se technologie

Komunikace po silovém vedení (PLC) byla primární technologií používanou k propojení měřičů v rámci prvních pokročilých měřicích infrastruktur (AMI) v Evropě. V průkopnických projektech v Itálii (Telegestore), Francii (Linky), ve Španělsku a Švédsku byly použity technologie PLC jako hlavní komunikační technologie . Hlavním důvodem, proč evropští dodavatelé sáhli právě po technologii PLC, byla její nákladová efektivita. Energetické společnosti mohly k přenosu dat využít energetickou síť s vysokou hustotou měřičů na jednu transformátorovou stanici VN/NN.

Technologie RF sítí sice není tak rozšířená jako technologie PLC, ale často se používá v místech s nižší koncentrací měřičů na transformátorovou stanici nebo tam, kde není infrastruktura vhodná pro kvalitní PLC komunikaci. RF topologie jsou méně závislé na topologii rozvodné sítě. Možnost přeladit tuto technologii navíc zajišťuje spojení i za proměnlivých podmínek, aniž by byla nutná přímá návaznost mezi konkrétními uzly.

Během první vlny zavádění měřicích infrastruktur (AMI) nebyla mobilní komunikace ve srovnání s technologiemi PLC nebo RF cenově konkurenceschopná. Proto byla obvykle vyhrazena pro komerční a průmyslové měření a jako páteřní komunikace pro datové koncentrátory PLC. S nejnovějšími pokroky v mobilní technologii IoT, jako jsou technologie LTE CAT M1 a NB-IoT, se však podařilo hlavní nedostatky mobilní komunikace překonat. Díky bezdrátové komunikaci s lepším pokrytím uvnitř budov, podpoře hromadného připojení v hustě obydlených oblastech, nižší spotřebě energie a celkovým nákladům na vlastnictví srovnatelným s technologiemi PLC a RF se mobilní síť stala standardní volbou pro hromadně zaváděné technologie.

Výhody mobilní komunikace

Mobilní komunikace může být v dnešní době nákladově velmi efektivní. Umožňuje provozovatelům sítí využívat veřejnou infrastrukturu od telekomunikačních poskytovatelů, díky čemuž nemusejí investovat kapitálové výdaje na soukromé komunikační sítě s bránami a směrovači. Nevykazuje také vysoké provozní náklady na instalaci a konfiguraci těchto zařízení na sloupech a rozvodnách. Topologie přímého spojení (P2P) mezi dvěma body navíc snižuje pravidelné provozní náklady, neboť je nutné konfigurovat a dohlížet na méně zařízení.

Kromě nižších kapitálových a provozních nákladů je implementace a údržba inteligentních zařízení založených na mobilní komunikaci také jednodušší. Není zapotřebí podrobné plánování, návrh, konfigurace nebo po projektové ladění celého nastavení (clean up). Při údržbě umožňuje flexibilita P2P demontáž a výměnu zařízení bez narušení a překonfigurování směrování  sítí RF a PLC.
V minulosti stačilo odečítat data jednou denně v rámci měsíční fakturace. Dnes jsou však rozvodné sítě mnohem dynamičtější a od spotřebitelů i provozovatelů rozvodných sítí se více očekává, že budou mít v reálném čase přehled o spotřebě, kvalitě energie, profilech zatížení a dalších parametrech. Mobilní technologie nabízejí škálovatelný, spolehlivý a nákladově efektivní přístup k získávání a využívání obrovského množství dat potřebných pro IoT technologie v moderních domácnostech i v průmyslovém prostředí.

Úspěšný přechod

V závislosti na regionálních podmínkách, předpisech a očekáváních zákazníků lze využít jednu nebo více výše popsaných topologií. Přechod na novou topologii může výrazně zvýšit možnosti a nabídnout flexibilitu potřebnou k oslovení náročných zákazníků ve stále dynamičtější síti. Takový přechod však vyžaduje značné plánování, protože projekty inteligentních měřičů mají dopad na provoz veřejných služeb – od fakturace až po služby zákazníkům i od provozu IT až po správu sítě.

Dánská společnost Vores Elnet přešla na mobilní topologii v roce 2021. Firma má na 200 000 zákazníků. Aby jim mohla poskytnout škálovatelnější a flexibilnější měřicí infrastrukturu, která je kompatibilní s IoT, nasadila v několika fázích elektroměry Landis+Gyr E360 pro domácnosti, aniž by došlo k narušení dodávek energií. Mezinárodní SIM karty a služby připojení nabízené také společností Landis+Gyr přinesly bezchybný přenos dat a rozšíření pokrytí, a to vše bez nutnosti využití dodávky jiného samostatného dodavatele telekomunikačních služeb. Díky tomu se společnosti Vores Elnet podařilo zvýšit konektivitu a provozuschopnost téměř 100 procent všech elektroměrů, a to i v odlehlých oblastech.

Stáhněte si případovou studii a zjistěte, jak dánská společnost Vores Elnet přešla z PLC na mobilní P2P komunikaci, aniž by narušila stávající provoz sítě a služby zákazníkům.

Stáhněte si případovou studii

Spojte se s námi

Posts by Topic

see all

Recent Articles

Popular Articles