blog-background-1920px

Integrace fotovoltaických elektráren – evropská výzva

31. října 2023 9:16:32 SEČ

Man showing solar panels technology to student girl

Integrace energie z obnovitelných zdrojů do sítě nízkého napětí (NN) je téma, o kterém jsme diskutovali s více než 40 provozovateli distribučních soustav v Evropě a dospěli jsme k závěru, že velká část nových žádostí o připojení, zejména pro fotovoltaické elektrárny, je zamítána nebo výrazně odkládána.

Problém připojení fotovoltaických elektráren k síti nízkého napětí je mezi evropskými provozovateli distribučních soustav (PDS) velmi rozšířený a v odvětví vyvolává značné obavy. Abychom tento problém osvětlili, pojďme se hlouběji seznámit s různými aspekty tohoto problému a prozkoumat možná řešení.

Společné výzvy v celé Evropě

Zamítání žádostí o připojení fotovoltaických elektráren je pro provozovatele distribučních soustav v celé Evropě velmi znepokojující. Na základě zpětné vazby, kterou jsme obdrželi od různých provozovatelů distribučních soustav, je téměř třetina všech žádostí zamítnuta. Důvody této vysoké míry zamítnutí jsou různorodé.

Jedním z klíčových problémů je nedostatečný přehled o situaci v oblasti napětí v konkrétních oblastech, kde jsou podávány nové žádosti o připojení. Provozovatelé distribučních soustav mají často problém získat komplexní informace o zatížení transformátorů a nejsou schopni posoudit potenciální dopad nových připojení na stabilitu napětí na dlouhých distribučních vedeních. Kromě toho existuje obava, že přidání dalších fotovoltaických elektráren do určitých oblastí může zvýšit stávající problémy se stabilitou napětí, což může vést k častějším výpadkům proudu.

Jiný provozovatel distribuční soustavy, který má dnes již komplexnější přehled o své síti, nám sdělil, že si je velmi dobře vědom kritických částí, které vznikají v důsledku zvýšeného zatížení a nových připojení obnovitelných zdrojů energie. Rozšíření kapacity sítě tak, aby vyhovovala těmto požadavkům, však představuje značnou výzvu, zejména pokud se potýkáme s nedostatkem pracovníků v terénu, kteří by prováděli nezbytné modernizace.

Překlenutí mezery s přehledem a kontrolou

Jaké je tedy řešení tohoto složitého problému? Klíč spočívá v kombinaci komplexního monitorování a pokročilých řídicích funkcí. Mnozí provozovatelé distribučních soustav jsou pevně přesvědčeni, že spojení těchto dvou prvků je pro probíhající energetickou transformaci klíčové.

Důležitou součástí tohoto přechodu je komplexní monitorování. Umožňuje hlubší pochopení dynamiky sítě, zejména pokud jde o stabilitu napětí. Tento zvýšený přehled umožňuje správcům aktiv přijímat informovanější rozhodnutí, zejména v oblastech, kde dříve neměli dostatečný přehled. Podporuje rychlejší přijímání nových žádostí o připojení a poskytuje klid správcům aktiv i provozovatelům sítí.

Jako alternativa k rozsáhlé modernizaci sítě, zejména ve scénářích, kdy problémy s napětím vznikají především kvůli fotovoltaickým elektrárnám, se integrace pokročilých řídicích schopností jeví jako zásadní krok k úspěchu. Tyto řídicí funkce umožňují regulaci činného a jalového výkonu fotovoltaických elektráren. Správci aktiv tak mohou urychlit schvalování připojení s jistotou, že mohou zasáhnout nebo omezit výrobu energie během kritických situací v síti. Tento zjednodušený přístup zajišťuje stabilitu sítě a podtrhuje závazek k odpovědnému rozšiřování obnovitelných zdrojů energie.

Společnost Landis+Gyr, jenž je průkopníkem v tomto oboru, již zavedla několik inovativních řešení, jejichž cílem je pomoci provozovatelům distribučních soustav efektivněji řídit síť a urychlit integraci obnovitelných zdrojů energie. Jedním z takových řešení je E660 s inteligentním komunikačním modulem E66C. Toto řešení je v souladu s kodexem sítě pro požadavky na generátory (EU 2016/631) a nabízí možnost regulace činného a jalového výkonu fotovoltaických střídačů na základě úrovně napětí v síti. Díky tomuto řešení mohou provozovatelé distribučních soustav zajistit, aby fotovoltaické elektrárny neměly škodlivý dopad na distribuční síť, a získat tak důvěru ve svou schopnost urychlit proces integrace. Vědomí, že provozovatelé sítě budou mít vždy spojení s každou elektrárnou a možnost snížit výkon nebo ji v případě nouze odstavit, dává rovněž jistotu všem zúčastněným stranám.

Toto řešení přináší významné výhody také majitelům fotovoltaických elektráren. Elektrárna s možností regulace umožňuje přizpůsobit se kritickým situacím tím, že v případě potřeby vyrábí o něco méně energie, což je mnohem výhodnější než mít menší fotovoltaickou elektrárnu nebo vůbec žádnou elektrárnu.

Nina_zalaznik_quote-2

Úvahy na závěr

Volba správného přístupu k této výzvě přináší výhody všem zúčastněným stranám. Nakonec všichni chceme mít zelenou budoucnost a čisté životní prostředí. Pevně věřím, že komplexní řešení pro monitorování a řízení bude hnací silou, která umožní větší integraci obnovitelných zdrojů energie do naší sítě a zároveň zajistí, že všem bude vždy dodávána energie v nejvyšší kvalitě.

Objednat odborníka

Spojte se s námi

Recent Articles

Popular Articles