blog-background-1920px

Implementace inteligentních měřicích systémů jako výzva pro IT

8. dubna 2021 9:29:07 SELČ

AdobeStock_235437333

Zavedení inteligentního měření má dopad na všechny aspekty fungování daného poskytovatele energie. Ovlivňuje dodávky energie, provoz sítě, odečty, zákaznický servis i fakturaci. Aby byl přínos inteligentního měření co největší, je třeba před zavedením pokročilé měřicí infrastruktury (Advanced Metering Infrastructure, AMI) důkladně naplánovat celkovou IT architekturu všech souvisejících procesů. Informační technologie hrají významnou roli také ve fázi instalace inteligentních měřicích zařízení a mohou jejich zavádění buď zpomalit, nebo – v ideálním případě – významně urychlit.

Každý provozovatel distribuční sítě má svoje vlastní jedinečné procesy – a žádné dvě IT infrastruktury nejsou zcela totožné. V typickém případě bylo systémové prostředí navržené tak, aby odpovídalo specifickým požadavkům daného poskytovatele energie a organicky se vyvinulo do systému, který obvykle velmi dobře funguje, ale zároveň je také velmi složitý. Při přechodu na inteligentní měření a inteligentní sítě dochází k připojení dalších systémů, které je třeba integrovat do celkové architektury.

Údaje z inteligentního měření využívá větší množství procesů, proto je třeba s úlohou softwaru pro AMI a s jeho integrací počítat dlouho předtím, než dojde k samotné implementaci inteligentního měřicího systému. Jaké je technické nastavení dnes a jaká je cílová architektura v budoucnu? Jaký vývoj v provozním prostředí se očekává – jakým způsobem slouží data potřebám podniku dnes a jak jim budou sloužit zítra? Řešení, které předem počítá s použitelností v budoucnosti, bude sloužit po celý životní cyklus inteligentních zařízení: od instalace přes provoz a provádění aktualizací až po výměnu novými zařízeními po mnohaletém provozu.

Nastavení IT hraje důležitou roli při implementaci AMI hned od začátku. Pokud jsou software pro AMI, informační systém zákazníka a nástroje pro řízení lidských zdrojů dobře integrované, instalace v terénu se snadno plánuje i provádí. Pracovníci, kteří mají plánování instalace na starosti, mají k dispozici aktuální údaje o jejím průběhu a správné propojení mezi zařízením a systémem je možné zkontrolovat hned při jeho instalaci. Správná a přesná instalace v terénu a rychlá reakce na případné změny mají navíc pozitivní dopad na zákaznickou zkušenost. Efektivita instalace významně ovlivňuje náklady na implementaci i spokojenost zákazníků a inteligentní technologické nastavení ji může značně zvýšit.

Čím víc je stávající IT prostředí provozovatele distribuční sítě dělané na zakázku, tím důležitější je mít otevřené standardy a rozhraní, které umožní bezproblémovou integraci inteligentního měřicího systému do celkové IT architektury. AMI software Landis+Gyr obsahuje otevřená rozhraní a je kompatibilní se všemi měřicími zařízeními odpovídajícími požadavkům IDIS, jež představují zlatý standard v oblasti interoperability. Tím je postaven dobrý technický základ pro měřicí zařízení v terénu. Rozhraní IEC-61968-9 a integrační aplikace Landis+Gyr pro rozhraní na míru zaručují flexibilní integraci na systémové úrovni. To nám umožňuje vytvořit řešení, které bere v potaz konkrétní požadavky daného poskytovatele. Ale technologie je pouze jednou stranou mince.

Pro každou společnost plánující zavedení AMI je nesmírně důležité vytvořit řešení, které počítá s použitelností v budoucnu a které roste zároveň s regulačními, zákaznickými a obchodními požadavky. Znalosti a zdroje, které jsou k tomu potřeba, ale nemusejí být vždy k dispozici. Proto hraje právě zde klíčovou roli zkušený partner, schopný poskytnout praktické vedení i otevřenou a flexibilní technologii.

 

Profesionální podpora prostřednictvím služeb

Společnost Landis+Gyr vám, jakožto partner v oblasti AMI, zajistí profesionální poradenství a plánování s ohledem na veškerou IT infrastrukturu související s AMI. Naše Služby projektového managementu poskytují zákazníkům zavádějícím inteligentní měřicí infrastrukturu mimo jiné také profesionální podporu při integraci softwaru a v případě potřeby též při migraci ze stávajících prostředí. Pro zákazníky, kteří se rozhodnou pro řešení Software jako služba (SaaS) nebo Měření jako služba (MaaS), je naplánování a provedení softwarových integrací a migrací společností Landis+Gyr automaticky zahrnuto ve smlouvě.

Pokud chce provozovatel distribuční sítě najít v nepřeberné nabídce možností to pravé řešení, měl by si před vyhlášením poptávky po AMI řešení položit několik zásadních otázek:

• Jakou roli bude AMI hrát v mém celkovém IT prostředí?
• Ve kterých procesech budou data z AMI využívána?
• Jaká data potřebuji jako výstupy měření pro své obchodní procesy?
• Jak zajistím, aby moje IT architektura mohla růst zároveň s požadavky inteligentního měření?
• Jaké mám předpoklady pro naplánování a implementaci řešení pro architekturu AMI?
• Bude pro mě provoz AMI prostředí výhodnější, pokud v oblasti IT přejdu z kapitálo-vých nákladů (CAPEX) na provozní náklady (OPEX)?

Ať už jsou vaše odpovědi jakékoli, Landis+Gyr vám pomůže zajistit, aby pro vás IT při zavádění a provozu AMI nebylo brzdou, ale skutečnou oporou.

Spojte se s námi

Posts by Topic

see all

Recent Articles

Popular Articles