blog-background-1920px

Interaktivní nabíjení: Urychlení revoluce e-mobility

9. února 2022 15:00:30 SEČ

renewable energyElektromobily procházejí velkolepým obdobím celosvětového zájmu a nabývají významné role v systému distribuce energie a v přechodu k bezemisní společnosti. Společnost Landis+Gyr si uvědomuje, že elektromobilita představuje pro distribuci nové úkoly i nové možnosti. Proto převzala dvě společnosti působící ve sféře nabíjení pro elektromobily: Etrel a True Energy. Rozšířujeme tak nabídku technologií i vyspělého softwaru pro nabíjení elektromobilů, včetně řízení reakceschopnosti a flexibility sítě.

Několik slov o vývoji, cílech a možnostech e-mobility v energetickém sektoru a o tom, jak mohou v této oblasti pomoci společnosti Landis+Gyr, Etrel a True Energy, nám řekl Miha Levstel, ředitel společnosti Etrel.

O společnosti Etrel

Od roku 2007 Etrel koncipuje a vyvíjí inovativní nabíjecí techniku, která se podílí na přeměně elektromobilů ze statických spotřebičů na významné stavební prvky vyspělé síťové infrastruktury.
Portfolio produktů Etrel představuje stabilní a škálovatelný systém pro jakéhokoliv provozovatele nabíjecích stanic a služeb pro elektromobily, který má zájem podílet se na začleňování elektromobility do energetické infrastruktury a na integraci obnovitelných zdrojů do elektromobility.

Navštivte Etrel zde

Miha_Levstek

Miha Levstek, CEO of Etrel  and Head of Business Unit EV Charging Solutions at Landis+Gyr

Společnost Landis+Gyr převzala Etrel loni v létě. Jak to převzetí vlastně probíhalo? Co bude znamenat pro Etrel a co pro Landis+Gyr?


Miha:
S nástupem elektromobilů v posledních letech zaznamenala společnost Etrel exponenciální růst. Hledali jsme strategického partnera, který by nám pomohl plánovat firemní procesy a struktury pro rozšířené zavádění našich nabíjecích stanic INCH po celém světě s takovou kvalitou produkce a služeb, o jakou usilujeme.

Landis+Gyr je se svými 120 lety výrobní tradice zosobněním kvality, pevných dlouhodobých vztahů se zákazníky a úsilí o udržitelnost, které je důležité i pro nás v Etrelu.

Převzetím společnosti Etrel, která dodává interaktivní nabíjecí stanice a software na řízení dobíjecích míst, a společnosti True Energy, dodavatele řešení reakceschopnosti na tržní poptávku spotřebitelů a přizpůsobivého systému správy rozvodných sítí, posiluje Landis+Gyr portfolio své nabídky pro energetický sektor – od měření a vyspělé správy infrastruktury po interaktivní nabíjení elektromobilů a flexibilitu služeb.

Etrel bude jako vůdčí divize elektromobility v rámci Landis+Gyr moci realizovat svůj potenciál a v součinnosti s Landis+Gyr a True Energy utvářet trendy budoucí mobility.

Jak vidíte současný stav elektromobility a zvláště nabíjení elektromobilů?


Miha: Dosažení trajektorie, která by byla v souladu se Scénářem udržitelného rozvoje Mezinárodní agentury pro energii (IEA), bude v celosvětovém měřítku znamenat uvést do roku 2030 na silnice 230 milionů elektromobilů. Rok 2020 byl pro prodej elektromobilů zlomový. Výrobci vozidel i zákazníci však potřebují urychlit šíření elektromobilů v zájmu omezení vlivu dopravy na změny klimatu. Úspěšnost přechodu a dosažení nulových emisí ale silně závisí na rozšíření podpůrné infrastruktury a služeb.

V roce 2020 dosáhl počet veřejně přístupných nabíjecích jednotek 1,3 milionu. Z toho více než polovina byla v provozu v Číně. Evropa, která je na druhém místě, měla v roce 2020 asi 30 % instalací. Celkový rozvoj je zřejmý, zejména v severních regionech, nicméně v rámci Evropy je jeho tempo různorodé. Směr rozvoje elektromobility v rámci EU pro nejbližší dekádu určí očekávaná aktualizace nařízení EU o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva.Všechny navrhované změny sice nemusí být ideální, nařízení ale významně prosazuje vyspělé a propojené nabíjení, vyžaduje lepší přístupnost, více informací a jasnější napojení a vliv energetického sektoru a služeb.

Jaké úkoly a příležitosti vidíte pro sektor distribuce energie a rozvodné sítě v souvislosti s elektromobilitou?

Miha: Rozvodné sítě musí počítat s významným vlivem rozsáhlejšího zavádění elektromobilní infrastruktury. Jejich pozice je jedinečná vzhledem k milionům zákazníků, kteří budou přecházet od tradičních spalovacích motorů k elektromotorům. Protože většinou bude dobíjení probíhat doma, dá se očekávat další zatížení sítě během odběrových špiček, budou-li vozidla připojena současně.

Při investování do infrastruktury sítí bude nutné zvyšování kapacity a provozuschopnosti, nicméně rozsah zvýšení může být omezen tak, že elektromobily budou považovány za dynamické časově organizované zátěže. Proto bude stěžejní úloha rozvodných sítí spočívat v rozvoji vyspělé infrastruktury, motivování k využívání vyspělých a propojených nabíjecích zařízení a plánování infrastruktury IT způsobem, který umožní rozsáhlou spoluúčast koncových zákazníků na trhu s energií prostřednictvím služby regulace poptávky.

Stávající poplatky za užívání sítí, které vycházejí z instalovaného nebo maximálního výkonu, výrazně zatěžují provozní náklady kvůli nízkému poměru špičkového a průměrného výkonu. Bude třeba, aby rozvodné sítě fungovaly podpůrně v rozvoji nabíjecí infrastruktury pro elektromobily – vytvářením různých tarifních schémat s důrazem na poplatky za využívání sítí, kterými zjednoduší vstup nových provozovatelů nabíjecích stanic na trh a umožní dosavadním provozovatelům podnikání rychleji rozvíjet.

Jak mohou Etrel a Landis+Gyr podpořit vývoj řešení těchto úkolů a realizaci vznikajících možností?


Miha:
Elektromobilita má v současnosti tři stěžejní úkoly: rozvoj nabídky elektromobilů, budování infrastruktury a vytvoření možností řízení a správy. První problém my samozřejmě řešit nebudeme, na zbylé dva se však ve vývoji zaměřujeme.

Nedávné rozšíření výrobních zařízení nám poskytuje čtyřnásobně větší kapacity. Rychlejším plněním dodávek a následnou realizací pomáháme svým partnerům budovat infrastrukturu nabíjecích stanic v příslušných zemích.

Na sféru řízení a správy se zaměřuje naše technické řešení interaktivního nabíjení. Konečným cílem je vyloučit přetěžování sítí a dosáhnout bezpečnosti a kvality dodávek proudu.Dobíjecí stanice INCH i nabíječky OCEAN se systémem správy a regulace energie nabízejí rozsáhlé funkce pro řízení zátěže. Kromě toho technika interaktivního nabíjení také podporuje posílení elektromobility prostřednictvím využívání obnovitelných zdrojů energie, což je pro budoucnost elektromobility podstatné.

S využitím kombinace jejích současného portfolia pro řízení zátěže a využítím schopností řízení zátěže firmy Etrel a flexibilní aplikací společnosti True Energy pro koncové uživatele, která rozšiřuje flexibilitu i mimo sféru nabíjení elektromobilů, dovoluje společnosti Landis+Gyr nabízet ucelené portfolio řešení pro sektor distribuce energie.

Čím se Etrel liší od jiných společností ve sféře nabíjení elektromobilů?


Miha:
Jsme přesvědčeni, že elektromobily mohou přinést dlouhodobé řešení problémů souvisejících se znečištěním vzduchu, klimatickými změnami a energetickou účinností, pokud budou mít podporu udržitelně vyráběné energie. Chceme pro další generace vyvíjet dekarbonizovanou osobní dopravu. Proto sázíme na principy interaktivního nabíjení.

Technika interaktivního nabíjení Etrel balancuje potřeby uživatelů, vozidel a ostatních nabíjených zařízení s limity dodávek proudu v budovách, regionální výrobou energie a potřebami sítí. Soubor pravidel řízení zátěže kombinovaný s reálnými daty a stanovenými mezními hodnotami reguluje harmonogramy nabíjení tak, aby vozidla byla připravena, když jsou potřeba, bez nebezpečí vypínání nebo přetížení lokálních sítí.

Naše integrované portfolio stanic INCH a nabíječů OCEAN se systémem řízení, správy a regulace tak poskytuje jedinečnou kombinaci funkčnosti a bezprostřední praktické realizovatelnosti. Je koncipováno pro zvládání regulace při nabíjení elektrických vozidel v celém ekosystému elektromobility s cílem začlenit elektromobilitu do vyspělých sítí a rozvíjet flexibilitu pro masovou integraci obnovitelných zdrojů energie.

Spojte se s námi