blog-background-1920px

Utility 4.0 – přichází Internet energie

13. prosince 2021 10:32:15 SEČ

internet of energyDekarbonizace, decentralizace a digitalizace stále ovlivňují energetiku. Provozovatelé rozvodných systémů proto získávají nové role a reagují na nové výzvy při zabezpečování spolehlivosti a přizpůsobivosti sítí. Jak si stojíte vy v době IoT na cestě konvergence OT a IT?

Pandemie urychlila digitalizaci


Během téměř 2 let od vypuknutí pandemie bylo mnoho oborů podnikání zasaženo negativně, jiným se dařilo. Jednoznačné však je, že COVID-19 urychlil digitalizaci. 96 % rozhodujících respondentů má za to, že pandemie urychlila jejich digitalizační úsilí o 66 %. Zpráva společnosti Twilio vyslovuje názor, že energetika zaznamenala největší zrychlení v digitalizaci technických oborů. V oboru, který se historicky vyvíjel postupně a transformoval se v dílčích krocích, je zrychlení digitální transformací zřejmé. 

Hybné síly transformace

trueenergy

Pod tlakem kolísajících cen, pevných rozpočtů, přísné regulace a stárnutí pracovních sil se energetické a rozvodné firmy snaží vycházet vstříc očekávání zákazníků při současné snaze zvyšování odolnosti sítě a plnění udržitelných rozvojových cílů. Zákazníci už nechtějí zůstávat pasivními odběrateli. Očekávají, že dostanou, co potřebují, tehdy, kdy to potřebují, bez potíží způsobených zprostředkovateli, a vyžadují také transparentnost, možnost kontroly a povzbuzení prostřednictvím užitečných informací.

Tak se – mimo to, že zajišťují spolehlivost a kvalitu dodávky, integrují nabíjení elektromobilů a obnovitelných zdrojů a zlepšují stav aktiv a sítě– moderní provozovatelé rozvodných sítí dostávají do nové role informačního centra.Provozovatelé rozvodných systémů musí bezpečně a včas sbírat správné údaje a poskytovat je správným účastníkům.

Od chytrých řešení k aktivním řešením – internet energie


Internet energie je zde. Ať už se jedná o síť senzorů nebo síť měřicích zařízení, mění se technické, provozní i ICT prostředky v kombinaci s distribuovanými rozvodnými systémy a optimalizují výrobu, přenos a využití elektrické energie. Součástí řešení je mimo jiné monitorování, regulace podle potřeb, distribuované ukládání a začleňování obnovitelných zdrojů.

Tyto prvky dláždí v rozvodné technice cesty pro vícesměrové toky energie a informací, pro regulaci v reálném čase, vyspělejší kombinace dodávek, vyšší průchodnost existujících aktiv a vyšší infrastrukturní funkčnost. Se vstupem do éry ambientní výpočetní techniky jen málo společností obohacuje svoji přidanou hodnotu a možnosti pro zákazníky o technologie 4.0, jako je umělá inteligence, učenlivá zařízení, blockchain nebo rozšířená a virtuální realita. S učenlivými algoritmy datové techniky fungující v reálném čase je možné fungovat mnohem aktivněji při zvládání stále více nepředvídatelných a stále více decentralizovaných aktivit v síti.

Utility 4.0 – cesta k autonomii


Řízení kritické státní infrastruktury a zabezpečování bezpečnosti, funkčnosti, nenapadnutelnosti a spolehlivosti bylo tradičně pojímáno spíše konzervativně jako nepříliš nebezpečná sféra. S nástupem důvtipnějších prozumentů, distribuovaných zdrojů a elektromobilů je ale stále více potřeba, aby provozovatelé rozvodných systémů přijali agilní, škálovatelné systémy správy sítí. Ať už jde o odolnost sítě, ochranu příjmů, rozvoj vztahů se zákazníky či dodavateli, nebo dodržování předpisů, je digitalizace dat, digitalizace procesů a transformace podnikatelských modelů pro provozovatele sítí stěžejní vzhledem k tomu, že jsou nuceni potýkat se s problematikou dekarbonizace, decentralizace, digitalizace a demokratizace dat. Přestože provozní technické prostředky a informační technika se v době internetu věcí sbližují, většina organizací sotva začíná nebo je jen v rané fázi své digitalizační proměny.

Nejen technická cesta


Digitalizace a digitální transformace nejsou jen obměny techniky. Bez ohledu na velikost provozovatelů rozvodných systémů vyžaduje transformace průzkum stavu provozní (OT) i informační techniky (IT), personálu, očekávání zákazníků aj. a změny provedené způsobem, který nenaruší každodenní provoz. Nejdůležitější je ujasnit si smysl transformace, jde-li např. o snížení kapitálových nebo provozních výdajů, zlepšení poměru výpadků SAIDI/SAIFI nebo vylepšení loajality zákazníků a obratu atd.

Bez jasného cíle by investice do techniky, ať už jde o internet věcí, umělou inteligenci, blockchain, nebo virtuální a rozšířenou realitu či automatizaci a robotizaci, měly jen malý smysl. Transformace se ovšem neobejde bez zápalu pro techniku a organizační vůle.Vyžaduje změny myšlení, ovlivňování přístupu, nové podnikatelské modely, zvyšování kvalifikace zaměstnanců, vzdělávání zákazníků a rozvoj otevřenosti a interoperability. Zajištění nejvyšší míry kybernetické bezpečnosti, ochrany dat a provozní spolehlivosti je samozřejmostí.

Změna myšlení


Protože hranice mezi spotřebiteli, výrobci a distributory se postupně stírají, bude se síť vyvíjet do platformy umožňující decentralizované, nediskriminační vnitřní i vnější přístupy. Provozovatelé rozvodných systémů budou potřebovat obsáhnout další role, jako jsou datová centra pro spotřebitele, prozumenty, dodavatele, regulátory a jiné účastníky provozu sítí. To vyžaduje přesměrovat myšlení v duchu strategie vstřícné ke spotřebitelům, spolupracovat na všech úrovních, rozvíjet nové podnikatelské modely a vytvářet inteligentní systémy řízení. Podnikatelské modely orientované na služby mohou provozovatelům rozvodných systémů pomoci využít nové příležitosti, zejména v oblasti Grid edge (tedy na rozhraních mezi sítí a domovními odběrovými místy, úřady či průmyslovými objekty).

Posun k vyšší úrovni sítě


Proměny provozní a informační techniky v kombinaci s politickou vůlí a makroekonomickými silami nás přenášejí do budoucnosti všudypřítomného a bezpečného přístupu k čisté a spolehlivé energii. S touto proměnou se provozovatelé rozvodných systémů stanou novým druhem digitálních průmyslových společností, které využijí rychlost a elasticitu cloudu stejně jako prediktivní inteligencí umožněnou umělou inteligencí a učící se technikou. V kombinaci s přirozenou odborností v měření a v oblasti Grid edge na rozhraní sítí mohou taková partnerství změnit budoucnost energie, chytrých měst a vyspělé infrastruktury.

Bližší informace o tom, jak cloudová infrastruktura a umělá inteligence v informacích může stimulovat ziskovost a spolehlivost, naleznete v Digitopia 2021 keynote delivered by Landiss+Gyr and Google Cloud, „How cloud-driven infrastructure & services enable carbon neutrality“.

Sledujete panelovou diskusi

Spojte se s námi