blog-background-1920px

Jak energetickým společnostem umožnit zvládnout proměnu energetiky

9. února 2022 14:46:33 SEČ

smart meteringV uplynulých dvou letech nabrala proměna energetického průmyslu na rychlosti. Sešli jsme se s Bodem Zeugem, výkonným viceprezidentem a ředitelem společnosti Landis+Gyr pro EMEA. Spolu jsme debatovali o zásadních trendech v energetickém sektoru, jaký vliv mají na energetické společnosti a jak hodlá Landis+Gyr podporovat energetické společnosti při řešení současných i nadcházejících výzev.

Bodo Zeug-1

Bodo Zeug, Executive Vice President and Head of Landis+Gyr EMEA

Bodo, od září 2021 máte v Landis+Gyr na starosti Evropu, Blízký východ a Afriku. Co dominuje vaší agendě?


Mým mottem vždycky bylo: „Zákazník především.“ Mnoho našich zákazníků je uprostřed zavádění inteligentního měření. Hladké provedení jejich jednotlivých projektů a spolehlivé dodávky projektů jsou pro nás nejvyšší prioritou. Bohužel je naše odvětví, stejně jako mnoho dalších, postiženo globálními problémy dodavatelského řetězce, včetně nedostatku a růstu cen elektronických dílů, nedostupnosti materiálu a také zvýšených sazeb za přepravu.

Naše týmy v Evropě i po celém světě neúnavně pracují s našimi dodavateli, aby našli řešení a zmírnili dopady na naše zákazníky. Splnění našich slibů a řízení souvisejících nákladů jsou témata, která mám na vrcholu své agendy – společně s našimi specialisty z nákupu.

 

Jaký je váš pohled na energetický sektor a na trendy, které jej ovlivňují?


Co se zásadních trendů týče, asi bych vyzdvihl dva aspekty. Zaprvé je to honba za emisní neutralitou, která v posledních dvou letech skutečně zrychlila. Byli jsme svědky toho, jak mnoho zemí, měst, veřejných služeb a společností ohlásilo ambiciózní plány dekarbonizace, a to navzdory ekonomické nejistotě. A zadruhé se prudce rozšířilo zavádění elektrických aut, především v Evropě a ve Spojených státech. Celosvětově byly elektromobilové vozy v roce 2020 zastoupeny z 4,8 %. V Evropě to bylo 9,7 %, ve Spojených státech 2,3 %. Světové prodeje elektromobilů vzrostly v první polovině roku 2021 o 140 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. To vede k naléhavé potřebě rozvoje a rozšíření nabíjecí infrastruktury, nových předpisů a technologických průlomů. V důsledku toho se u trhu nabíjecí infrastruktury elektromobilů očekává růst o 37,10 mld. dolarů v letech 2021–2025 s ročním růstem o 36,64 %.

To vše znamená vyšší poptávku po elektřině, a to zejména z ekologických zdrojů. Spotřebitelé chtějí cenově dostupnou energii z obnovitelných zdrojů. Jsou také ochotni zaujmout aktivnější roli – jako prosumeři (kombinace výrobce a zákazníka) – a přispět ke snížení emisí CO2.

Co to znamená pro energetické společnosti?

Energetické společnosti musí do sítě investovat velké prostředky, aby se vyrovnaly s vyšší poptávkou po energii a zajistily, že síť zůstane odolná. Kromě toho musí zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie, aby v budoucnu splnily cíl nulových emisí CO2. To vše vyžaduje zavedení řešení pro flexibilní řízení, které bude reagovat na výkyvy vyplývající z integrace obnovitelných zdrojů energie a z poptávky po elektromobilech. Jeden příklad: Představte si, že se všichni majitelé elektromobilů vrátí večer domů a začnou nabíjet své vozy. Bez flexibilního řízení by se síť zhroutila. Velkým problémem je v této věci kvalita elektrické energie. Kromě toho musí energetické společnosti podporovat digitalizaci infrastruktur a procesů, aby byly efektivnější a dosáhly větší transparentnosti. Akceschopná data jsou tedy klíčem ke zlepšení rozhodování, odstranění slabých míst a snížení rizik. Významnější roli budou hrát inteligentní měřiče a senzory, které budou poskytovat údaje v reálném čase nejen pro fakturaci a zapojení spotřebitelů, ale také pro zjištění stavu sítě. Současně s tím, jak se jejich infrastruktura stává stále více digitální, musí si energetické společnosti uvědomovat rostoucí rizika kybernetické bezpečnosti. To vede k implementaci bezpečnostních řešení na ochranu jejich majetku. Celkově je třeba řídit nové oblasti podnikání, je nutné zabývat se novými úkoly a jsou zapotřebí nové dovednosti, což v konečném důsledku přináší otázky, co lze řídit interně a co prostřednictvím partnera, co mít „on premise“ a co v cloudu.

 

Jaká je role Landis+Gyr v této transformaci?


Chytré měřiče jsou naší klíčovou kompetencí již mnoho let a jsou základním kamenem transformace. Když se tato technologie zaváděla, byla jejich role pravděpodobně podceněna. Přesahuje rámec „měřiče jako zdroje dat pro platby. Chytré měřiče hrají významnou roli v tom, aby rozvodná síť byla chytřejší a flexibilnější. Údaje, které poskytují, zajišťují tolik potřebnou transparentnost sítě, pomáhají předvídat špičky a poklesy poptávky a efektivněji řídit dostupné dodávky. Dodavatelé mohou upozorňovat spotřebitele elektřiny na špičky poptávky a cen nebo nabízet levnější tarify a pobídky, když je poptávka nízká. Taková flexibilita je klíčová pro zajištění stability a spolehlivosti sítě v době, kdy se součástí energetického mixu stává stále více nestálých obnovitelných zdrojů.

V průběhu let se naše portfolio vyvinulo z pouhých zařízení na komplexní koncová řešení a služby internetu věcí, což našim zákazníkům umožňuje využívat výhod inteligentního měření a generovaných dat. Dnes se energetické společnosti mohou spolehnout na mnoho projektů inteligentního měření, které jsme realizovali pro společnosti všech velikostí. Víme nejen to, jaké technologie jsou potřeba, ale také to, co je potřeba k nasazení a provozu chytrých měřičů.

Zde se však nezastavíme. Chceme našim zákazníkům zajistit klid, když s námi spolupracují a myslí na současné i budoucí výzvy. Vidíme například, jak rychle se společně rozvíjí nízkonapěťová síť a infrastruktura pro nabíjení elektromobilů. To má vliv na účty spotřebitelů za energii a stabilitu sítě energetických společností. Proto investujeme do inteligence na okraji sítě a do řešení pro kvalitu energie, flexibilitu sítě, kybernetickou bezpečnost a nabíjení elektromobilů.

Můžete uvést příklady těchto nových řešení?


Například kombinujeme naše jedinečné odborné znalosti v oblasti chytrého měření a inteligence senzorů v síti se schopnostmi společnosti Google v oblasti analýzy dat, umělé inteligence a strojového učení, abychom vyvinuli společné aplikace, jako jsou cloudová analýza, detekce určitých průběhů, nebo analýza kvalita dodávky. Tyto aplikace umožní energetickým společnostem řídit provoz sítě s větším přehledem a zároveň umožní spotřebitelům využívat energii informovanějším a udržitelnějším způsobem. Díky akvizici společnosti Rhebo, předního poskytovatele řešení kybernetické bezpečnosti pro provozní technologie a sítě internetu věcí, jsme rozšířili naše bezpečnostní portfolio a umožnili detekci anomálií a hrozeb na okrajích sítě, což je pro energetické společnosti při modernizaci jejich sítí klíčové.

V oblasti elektromobilů jsme s novými členy naší rodiny, společnostmi Etrel a True Energy, rozšířili naši nabídku reakce na poptávku a řízení flexibility pro lepší řízení sítě. Například chytré nabíječky pro elektromobily nezačnou automaticky dobíjet po prvním připojení. Místo toho dobíjejí v optimální době s nízkou poptávkou po energii. A díky aplikaci True Energy mohou energetické společnosti vytvářet další pobídky pro své zákazníky a využívat zájmu o nabíjení elektromobilů z ekologických zdrojů energie. Kromě toho naši zákazníci vnímají rostoucí trh s elektromobily pro domácnosti jako příležitost k růstu a hledají hardwarová a softwarová řešení pro zavádění a správu infrastruktury pro elektromobily. Díky akvizicím společností Etrel a True Energy jim pomáháme vstoupit na tento nový trh a rozšířit jejich portfolio.

Spojte se s námi