Zavádění inteligentních měřičů patří mezi náročné projekty, které mají dopad na provoz veřejných služeb. Jedná se o fakturaci, služby zákazníkům nebo o provoz IT i správu sítě. Ať už jde o prvotní instalaci, druhou vlnu implementace, nebo modernizaci, budování pokročilé měřicí infrastruktury (AMI) je podobné nesnadné cestě. Přinášíme několik tipů pro budování vašeho měřicího ekosystému.
1. Nasazení a integrace
Ať už vaše měřicí infrastruktura pokrývá obytné, průmyslové, nebo obchodní oblasti, základem plně funkční pokročilé měřicí infrastruktury je zajištění jejího bezpečného a bezproblémového nasazení a integrace do stávajícího ekosystému. Toho je navíc třeba dosáhnout tak, aby zákazníci změnu pocítili co nejméně. Mezi hlavní otázky patří:
-
- Umožňuje technologie měření v obytných, průmyslových i obchodních oblastech?
- Získáte přesnou metrologii a bude možná flexibilní fakturace?
- Jsou nová řešení interoperabilní s vaší stávající infrastrukturou?
- Jsou řešení otevřená, škálovatelná a rozšiřitelná pro budoucí potřeby?
Při upřesňování vlastností technických řešení pamatujte hlavně na to, že jakékoli specifické požadavky zvyšují náklady, míru složitosti a vedou ke zpoždění projektu. Čím více bude řešení standardizované, tím kratší bude realizace a tím snazší bude implementace a zavádění.
2. Spolehlivá komunikace
Ať už využijete komunikaci po silovém vedení nebo mobilní komunikaci, budete muset zajistit, aby byl každý měřič ve vaší měřicí infrastruktuře spolehlivě dosažitelný. Mezi hlavní otázky patří:
- Pokrývá požadovaná měřicí infrastruktura veškeré potřebné komunikační protokoly?
- Dokážou vaše systémy komunikovat se vzdálenými místy?
- Jsou měřiče připravené na technologii IoT?
- Budou se měřiče současně připojovat zároveň k jiným systémům ?
- Dokáže vaše infrastruktura předcházet či zvládat přetížení sítě?
3. Efektivní provoz
Jakmile budete schopni získávat a přenášet přesné informace o spotřebě i kvalitě energie, bude potřeba tyto informace využít pro účely fakturace, provozu sítě nebo správy majetku. To znamená zajistit, aby váš hlavní systém, systém pro správu dat z měřičů a další software poskytovaly analytické údaje, které lze využít pro zajištění spolehlivosti sítě, flexibilního účtování, monitorování sítě a transformátorů atd.
- Co má umět software nad rámec funkcí správy měřidel HES a MDM?
- Jak dobře tento software spolupracuje s vašimi stávajícími systémy?
- Je škálovatelný? Kolik měřicích bodů zvládne?
- Jaké výstrahy, alarmy a analýzy lze využít ke správě poruch, výpadků a kvality dodávek?
- Jaké informace umožňuje generovat pro maximalizaci využití aktiv, minimalizaci výdajů, prodloužení životnosti a zvýšení skóre SAIDI/SAIFI?
4. Spolehlivost a bezpečnost
Digitalizace energie a veřejných služeb vede ke stále komplexnějším pokročilým měřicím infrastrukturám v rámci propojených OT/IT technologií. Spolu s tím se zvyšuje riziko neustále se vyvíjejících hrozeb. Mít portfolio nesouvisejících bezpečnostních řešení nemusí k řešení mezer v zabezpečení a ochraně soukromí stačit. Mezi hlavní otázky patří:
- Jak dobře jsou chráněny vaše měřiče, software a data? Je bezpečnostní architektura zabezpečena, a to od zařízení až po cloud?
- Jak dobře dokážete proaktivně detekovat hrozby a anomálie ve vaší infrastruktuře?
- Jak jsou spravovány přístupové a šifrovací klíče pro vysokou úroveň zabezpečení?
- Umožňuje vaše infrastruktura výstrahy a upozornění na provozní poruchy a výpadky?
- Máte efektivní proces správy zranitelných míst ?
5. Zapojení spotřebitelů
Dnešní spotřebitelé vyžadují větší transparentnost a kontrolu nad vlastní spotřebou energie, vyúčtováním a kvalitou dodávky. Kromě přesného vyúčtování rádi využívají aplikace a služby pro správu energie, které jim pomohou s ní lépe hospodařit – ať už jde o inteligentnější spotřebu nebo o lepší správu jejich energetických příspěvků ze solárních střech nebo z větrných elektráren. Zajištění toho, aby se data získaná ze senzorů a inteligentních měřičů dostala na obrazovky spotřebitelů užitečným a přehledným způsobem, může otevřít nové nabídky, obchodní modely a zdroje příjmů.
Správná realizace
Vybudování a zavedení pokročilé měřicí infrastruktury vyžaduje spolupráci se spolehlivými poskytovateli v oblasti služeb správy energie. V závislosti na stávajícím ekosystému, personálu a nákladech se vaše očekávání od partnera pro měřicí infrastrukturu mohou lišit. Může jít o dodavatele technologií, poskytovatele profesionálních služeb v oblasti správy energie nebo poskytovatele měření jako služby.
Některé z klíčových otázek, které je třeba při výběru partnera zvážit, jsou:
- Nabízí váš partner škálovatelné portfolio zařízení a řešení, která jsou připravená na budoucnost?
- Dokáže váš partner poskytovat profesionální služby, poradenství a odborné znalosti v každé fázi zavádění a provozu?
- Má váš partner logistické zázemí, které odpovídá vašim potřebám a zaručuje včasné a kvalitní dodávky?
- Dokáže vám váš partner nabídnout komplexní zabezpečení celé vaší měřicí infrastruktury?
- Může vám váš partner pomoci při vytváření nových nabídek a obchodních modelů?
Zavádění inteligentních měřičů je komplexní projekt s dalekosáhlým dopadem na provoz veřejných služeb. Ať už vaše oblast služeb zahrnuje desítky tisíc měřicích bodů nebo několik milionů, každý projekt musí projít podobnými fázemi řízení, technických specifikací, školení, organizace uvedení do provozu a testování. Díky spolupráci se zákazníky všech velikostí, na různých trzích, s různými potřebami a požadavky získala společnost Landis+Gyr jedinečné zkušenosti a kompetence pro podporu zavádění chytrého měření.
Spojte se s námi a poznejte, jak vám můžeme pomoci se zaváděním a provozem inteligentních měřicích systémů.