Energie dříve proudila v hodnotovém řetězci jen jedním směrem. Elektrárny vyráběly energii, vysokonapěťové linky ji přenášely do místních rozvoden a vedení ze sloupů ji pak přiváděly do domovů. To vše se odehrávalo před elektroměrem. Zákazníci se do procesu zapojovali jen při používání energie nebo placení faktury za elektřinu. Nevěděli nic o tom, jak se k nim energie dostala, a nemohli s tím nic dělat. To se má ale brzy změnit.
Konec jednosměrné komunikace
Síť je v dnešní době vícesměrným a decentralizovaným ekosystémem, do něhož spadá i obnovitelná energie a elektromobily. Zákazníci již nejsou pouhými spotřebiteli, ale také výrobci energie, a to díky vlastním solárním panelům nebo větrným elektrárnám. Vzhledem k rostoucí poptávce i honbou za dekarbonizací a udržitelným rozvojem je otázkou, jak může odvětví, které je pro spotřebitele tradičně netransparentní, nabídnout vyšší hodnotu a budovat hlubší vztahy?
Od pasivních spotřebitelů k aktivním účastníkům
Staré i nové výzvy
Nová role
Provozovatelé distribučních soustav a rozvodných sítí dnes odpovídají nejen za spolehlivý tok energie, ale také informací. Očekává se od nich nejen vyrovnávání poptávky a nabídky, integrace obnovitelných zdrojů, přizpůsobení nabíjení elektromobilů a zajištění bezpečné a efektivní sítě, ale také bezpečný a nediskriminační přístup k informacím pro dodavatele, spotřebitele, regulační orgány a další účastníky. Vzhledem k tomu, že se spotřebitelé postupně odvracejí od komoditizované, centralizované a uhelné elektřiny a směřují k obnovitelným zdrojům a bateriovým úložištím, budoucnost provozovatelů sítí bude spočívat v nových zdrojích příjmů v podobě služeb, dat a analytiky na takzvaném okraji sítě (Grid Edge). Řešení na okraji sítě, která poskytují užitečné analýzy spotřeby, kvality energie a stavu aktiv, nabízejí energetickým společnostem obrovské příležitosti, jak konkurovat na novém trhu s energií. Provozovatelé sítí proto budou muset transformovat své služby a obchodní modely a přijmout nové role v éře veřejných služeb 4.0.
Posílení okraje sítě i podnikání
Digitalizace napříč odvětvími s sebou přinesla nové možnosti a větší očekávání spotřebitelů i provozovatelů distribučních soustav. Navzdory měřičům s podporou IoT a slučování OT/IT technologií však provozovatelům distribučních soustav stále unikají rozsáhlé přínosy z dat shromážděných inteligentními měřiči, o koncových spotřebitelích nemluvě. Užitečné informace o spotřebě, kvalitě energie a stavu aktiv mohou provozovatelům distribučních soustav pomoci zvýšit spolehlivost sítě i příjmy a lépe dodržovat předpisy. Správně provedená inteligentní technologie na okraji sítě může spotřebitelům přinášet informace na úrovni spotřebičů pro osobní správu energie a zároveň zajistit ochranu osobních údajů. Energetické společnosti a provozovatelé sítí by tak měli využít sílu digitalizace a lépe zapojit své stále chytřejší spotřebitele.
Závěrem
Díky digitalizaci, slučování OT/IT technologií a demokratizaci dat budou spotřebitelé budoucnosti propojení, autonomní a často budou aktivně přispívat do sítě a provádět transakce v rámci nového „energetického internetu“. Poskytovatelé energie a provozovatelé distribučních soustav se proto budou muset připravit na svou měnící se roli v hodnotovém řetězci energií a veřejných služeb a stát se datovými centry a zprostředkovateli trhu. Pokroky v oblasti cloudových prostředí, internetu věcí, umělé inteligence a strojového učení poskytují veřejným službám nezbytné nástroje pro přeměnu směrem k lepším službám pro zákazníky a vyšší provozní efektivitě.
Spojte se s námi a zjistěte, jak můžete získávat a využívat využitelné informace.