blog-background-1920px

6 klíčových poznatků z Enlit Europe 2022

14. prosince 2022 11:59:59 SEČ

Poslední listopadový týden jsme strávili ve Frankfurtu nad Mohanem na veletrhu Enlit Europe 2022. Jde o významnou evropskou událost na poli energetiky. Veletrh navazoval na konferenci COP27 zaměřenou na příběhy lidí, projektů a technologií, které tvoří hybnou sílu energetické transformace. Z rozhovorů, diskuzí, přednášek, a panelů jsme si odnesli řadu důležitých poznatků. Zde je krátké shrnutí toho nejvýznamnějšího. 

Letošní Enlit se nesl v duchu silné výzvy k akci. Ke splnění emisních cílů roku 2030 zbývá sedm let. Panuje široká shoda v tom, že ačkoli máme technologie potřebné k transformaci našeho energetického systému, musíme se znovu zaměřit na regulační systém. Zatímco několik prezentujících kladlo důraz na ukrajinskou krizi, energetickou bezpečnost a s tím související dopady na Evropu a zbytek světa, Greg Jackson, generální ředitel společnosti Octopus Energy, vyzdvihl nutnost zbavit se zaběhnutého myšlení a naší závislosti na fosilních palivech.

1. Potřeba vyšší energetické bezpečnosti

Ve světle krize na Ukrajině a s ní souvisejícími dopady na Evropu i zbytek světa zdůraznilo několik prezentujících a panelistů význam ochrany kriticky důležité státní infrastruktury. V souvislosti s propojeností provozních a informačních technologií (OT/IT) a tím pádem větším rizikem hrozby pro pokročilou měřicí infrastrukturu (AMI), většina distributorů energií i diskutujících přiznala, že na případnou prevenci, detekci, ochranu, zmírnění a řešení nových hrozeb nejsou připraveni. Chybí komplexní řešení, které by zajistilo odolnost sítě a bezpečnost měřicí infrastruktury. Ochrana sítě nekončí   v rovině hardwaru, softwaru, komunikací, cloudu a výrobních procesů. Sahá od řešení odchylek, přerušení a výpadků dodávek až po detekci a prevenci kybernetických hrozeb nebo provozních anomálií.

2. Flexibilita v zájmu stále dynamičtější sítě

S čím dál rychlejším zaváděním obnovitelných zdrojů energie, navíc v době, kdy elektromobily představují novou a nevyrovnanou zátěž, se přetížení sítě stalo zásadním problémem Evropy. Jak dokazuje situace v Nizozemsku, příliš mnoho obnovitelných zdrojů energie nebo dobíjecích míst pro elektromobily v síti může bez přípravy nebo aktualizace infrastruktury způsobit přetížení, poruchy a jiné problémy. V tomto kontextu může pomoct řízení flexibility. Louise Rullaudová, vedoucí týmu distribuce a usnandnění trhu firmy Eurelectric, uvedla, že flexibilita představuje pro provozovatele sítě účinný nástroj který pomáhá zvládat její přetížení bez nutnosti posilovat výrobu nebo přidávat další technologie. Ifigeneia Stefanidou mluvila v rámci svého bloku o technologiích na okraji sítě. Také se zmínila o tom, jak může umělá inteligence na okraji sítě pomoci provozovatelům distribučních soustav získat přehled a kontrolu potřebnou k plnění regulačních povinností a k zajištění flexibilní i odolné infrastruktury sítě dnes i zítra.

3. Nezbytnost modernizace a digitalizace sítě

Abychom zajistili, že síť nebude překážkou v transformaci našeho průmyslu, musí být energetický systém plně digitalizován, aby bylo možné naplno optimalizovat technologie umožňující rozsáhlou dekarbonizaci. Ke splnění regulačních povinností a zajištění odolné infrastruktury budou provozovatelé sítí potřebovat větší přehled a kontrolu prostřednictvím přesných a použitelných informací o spotřebě, účtování, kvalitě dodávek, stavu aktiv a sítě a monitorování transformátorů, rozvoden a sítí nízkého napětí obecně. Pro zajištění bezpečných a spolehlivých dodávek elektřiny, lepší integraci obnovitelných zdrojů a nabíjení elektromobilů i užitečných informací pro spotřebitele, které jim umožní řídit vlastní spotřebu, je nezbytné vybudovat flexibilní, škálovatelnou a propojenou IoT platformu pro inteligentní koncové body, bezpečnou komunikaci a cloudové systémy. Generální ředitel skupiny Landis+Gyr Werner Lieberherr na summitu hovořil o tom, jak mohou chytré měření, inteligence na okraji sítě a chytré nabíjecí platformy utvářet budoucnost energetické mobility a vody.

Image preview

4. Nabíjení elektromobilů a síť

S rozmachem nabíjecích stanic v evropských městech musíme nejen zajistit, že budou elektromobily nabíjeny bezpečným, kontrolovaným a udržitelným způsobem, ale také to, že  kvůli tomu nebude docházet k výpadkům v síti. Budujeme infrastrukturu, která do roku 2035 musí pojmout 130 milionů elektromobilů, přičemž největší výzvu nepředstavuje zvýšená poptávku po energii, ale nepředvídatelná povaha dobíjení elektromobilů. Jde o budování chytrých systémů elektromobil-síť, kde chytré dobíjecí stanice umožňují provozovatelům na dálku kontrolovat stav svých zařízení a dobíjecí procesy klientů. V rámci diskuze o elektromobilech hovořila naše řečnice Tanja Messeck o interaktivním nabíjení, správě nabíjecích míst a řízených nabíjecích řešeních, která pomáhají rozvodné síti.

No alternative text description for this image

5. Klíčem je spolupráce

Partnerské ekosystémy toho dosáhnou více než organizace snažící se postupovat samostatně. Žádná strana nemá dost odborných znalostí k transformaci celého hodnotového řetězce. Spolupráce je proto nezbytná. To platí, ať jde o dlouhodobé partnery v inovaci a vzdělávací instituce, startupy zaměřující se na rychlou realizaci projektů nebo o otevřenou spolupráci mezi partnery, či dokonce konkurenty. 

6. Změna v Evropě potřebuje regulační podporu

Aby mohla systémová změna nabýt reálných rozměrů a bylo vytvořeno  správné prostředí pro transformaci, potřebujeme současně tahat za politická, ekonomická a technologická lanka. Mezi evropskými cíli Zelené dohody a národními prioritami a zájmy členských států však narůstá propast v oblasti energetické bezpečnosti. Nesoulad mezi evropskými energetickými cíli (bezpečnost a spolehlivost dodávek, cenová dostupnost energie, udržitelnost) a cíli jednotlivých zemí znamená, že potřebujeme nové způsoby, jak tyto cíle synchronizovat. Někteří řečníci uvedli, že největším rizikem pro energetickou transformaci je selhání na úrovni státní správy a potřeba srozumitelnějších politických rámců/nástrojů ke sledování pokroku evropských zemí.

Spojte se s námi